Starta ett eget gym!

Många av våra elever har som dröm att en dag starta sitt egna gym. Tänk att ha en stor anläggning där man bestämmer allt själv. Vilka maskiner som ska finnas, vad ett medlemskap kostar, vilka smaker på energidryck som ska finnas…
Det är ganska logiskt att det är en dröm för många av våra elever. För det första är det en fantastisk resa att öppna ett gym och för det andra är det en bra start med en PT-utbildning för att lära sig så mycket som möjligt om träning. Så efter att denna fråga kommit upp flera gånger i vår samlade grupp bestämde vi oss för att prata med en person som faktiskt startat ett gym.
Morgan Andersson startade för några år sedan Fight Fit Athletics i Kristinehamn. En riktigt vass anläggning med gym, pass och crossfit box. I senaste avsnittet av PT-Podden berättar Morgan om sin resa och försöker ge så många användbara tips som möjligt.

Avsnittet finns tillgängligt där du lyssnar på poddar. Du kan också streama det direkt här på sidan:

f95e0faa406df6559b6257232db61e34.jpg
Andreas Hurtig